Träning efter menopausen är positivt

Primär osteoporos är en följd av åldrandet och menopaus hos kvinnor. Det leder till en minskning av benmassan vilket ökar risken för frakturer. Försämrad fysisk funktion ökar fallrisken vilket också ökar risken för frakturer hos personer med osteoporos.

Friska kvinnor kan ta nytta av att träna styrketräning 2-3 ggr i veckan.

När på dygnet ska man träna?

Det beror på vad du är ute efter. Generellt är morgonträningen bäst för förbränningen, medan kvällsträning är bäst för uppbyggnadsträning. På morgonen är nämligen insulinnivåerna låga och det är lätt att bränna fett. Samtidigt har du inte ätit så mycket, så du har ganska lite glykogen i dina muskler. Det gör att det blir svårare att träna uppbyggnadsträning med bra resuktat.

Att styrketräna ett par timmar efter en rejäl frukost kommer att ge god effekt. Studier har visat att de allra flesta upplever sig som starkast mellan 16-20 och det verkar smart att styrketräna inom det tidsintervallet.